Miesiąc Rodziny na Wyspie Słodowej

Po raz kolejny wzięliśmy aktywny udział w organizowanym przez Wrocławskie Centrum Seniora „Miesiącu Rodziny” na Wyspie Słodowej. Dwukrotnie uczestniczyliśmy  w piknikach. W dniu 09.06.19r. tematem przewodnim pikniku był „Dzień Dziadków”. W tym dniu zorganizowaliśmy dla dzieci warsztaty, podczas których wykonywały korale z kolorowych makaronów i krawaty, które przyozdabiały różnymi kolorowymi elementami wcześniej przygotowanymi przez mieszkańców domu. Tak własnoręcznie wykonanymi ozdobami mogli obdarować swoich dziadków. Po raz drugi w dniu 16.06.19r. mieszkańcy udali się z terapeutami na Wyspę Słodową by posłuchać zespołów muzycznych, odwiedzić stoiska z ciekawymi wystawcami i przyjemnie spędzić czas.

   

 mac1   mac2 

Impreza integracyjna z okazji „Dzień Dziecka”

W dniu 14.06.19r. zaprosiliśmy do nas dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych placówek by wspólnie uczcić „Dzień Dziecka” i w ten sposób podziękować im za pamięć o nas w ciągu całego roku. W tym roku gościły u nas dzieci z Przedszkola „Ekoludek”, z Przedszkola „Technoludek”, Niepublicznego Przedszkola „Bajka” oraz młodzież z Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” z Leśnicy. Przewodnim tematem tegorocznej imprezy było hasło: ”Dookoła świata”. Po części oficjalnej dzieci prezentowały swoje umiejętności taneczne, wspólnie śpiewały piosenki z różnych krańców świata. Potem był słodki poczęstunek, po którym dzieci rozeszły się do poszczególnych stanowisk by w ramach tematu imprezy wykonać charakterystyczne dla danego kraju prace plastyczne. Podczas imprezy dzieci miały malowane twarze i z pomalowanymi i uśmiechniętymi buziami wróciły do swoich placówek.

Wizyta młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii

W dniu 17.06.19r. przyjechała do nas młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z ul. Kieleckiej, żeby na koniec roku szkolnego pożegnać się przedwakacyjnie z mieszkańcami. Podczas spotkania młodzież opowiadała o swoim pobycie na „zielonej szkole”,  z którego przyjechała dzień wcześniej. Historie opowiadane przez dziewczęta były niezwykle zabawne, a wychowawczyni aby uatrakcyjnić to spotkanie przyniosła pyszne ciasta.

 

Impreza Terapeutyczna

 W dniu 27.06.19r. wspólnie z terapeutami i animatorami z innych DPS-ów zorganizowaliśmy w naszym Domu Imprezę Terapeutyczną pod hasłem : „ZOO Pana Brzechwy”. Jak poprzedniego roku w zmienionej formie mieszkańcy na początku imprezy wspólnie uczyli się piosenek o zwierzętach oraz tańca flamingów. Również wspólnie odgadywali niełatwe zagadki dotyczące krzyżówki, której rozwiązaniem było hasło imprezy. Później mieszkańcy rozeszli do wyznaczonych stanowisk, gdzie podzieleni na grupy wspólnie z terapeutami jedni uczyli się swoich ról do finałowego przedstawienia, inni wykonywali maski i czapki dla zwierząt występujących w przedstawieniu. Kulminacyjnym punktem imprezy była pełna prezentacja tekstów zwierząt, w które wcielili się mieszkańcy, parada masek i czapek wykonanych dla aktorów. To była świetna zabawa.

mac3     mac4

Warsztaty Seniora – Klinika Pamięci

W dniu 17.06.19r. po raz ostatni wzięliśmy udział  w warsztatach pt. „Warsztatownia Seniora - Klinika Pamięci”. Serdecznie dziękujemy cudownym Prowadzącym, które z ogromnym zaangażowaniem prowadziły zajęcia, stworzyły ciepłą i miłą atmosferę, pełną bliskości i życzliwości. Wszystkie spotkania były dla nas niezwykle ciekawe, kształcące i inspirujące, odkrywaliśmy talenty, które drzemią w każdym z nas. Na zakończenie spotkania mieszkańcy otrzymali piękne muszle z intencją przygotowane własnoręcznie przez Panią Hanię. Z żalem rozstawaliśmy się z Panią Ewą i Panią Hanią - cudownymi, inspirującymi osobami oraz z całą grupa seniorów, z którymi miło wspólnie spędzaliśmy czas na nauce ćwiczenia pamięci. Był to dla nas czas relaksu, dobrej zabawy i nawiązywania nowych relacji z uczestnikami programu. DZIĘKUJEMY!!!

 

Zajęcia z arteterapii

W tym miesiącu na zajęciach plastycznych tworzyliśmy niepowtarzalne projekty drewnianych ramek i pudełek z zastosowaniem nowej  techniki  embossing machine. Dzięki niepowtarzalnym wzorom uzyskaliśmy wyjątkowy efekt trójwymiarowy. Nowatorska technika pozwoliła mieszkańcom na odkrycie swoich nowych umiejętności, które być może przerodzą się w pasję.

mac5     mac6

Spotkanie z teatrem - Kartoteka: Lustra

Autorski projekt Michała Znanieckiego

Kolejne spotkanie reżysera i twórcy nowego projektu scenicznego Michała Znanieckiego z mieszkańcami Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. W tym roku ideą spektaklu jest spotkanie siebie po latach, próba spojrzenia na siebie młodego z perspektywy upływu lat. Do realizacji spektaklu zaproszeni zostali seniorzy, którzy brali udział poprzednich czterech edycjach projektu realizowanego przez Fundację Jutropera oraz nowe osoby, które wezmą udział pierwszy raz. Podczas pierwszych spotkań i rozmów zostały naszkicowane obrazy, które będą podstawą do zbudowania scenariusza bogatego w autentyczne doświadczenia i historie seniorów. W kolejnym etapie do zespołu dołączyła grupa aktorów operowych - każdy senior miał swoje alter ego - swoje odbicie lustrzane z młodości. Stopniowo próby przeistoczyły się w indywidualne zajęcia aktorów z seniorami. Te indywidualne spotkania pozwoliły na wzajemne poznanie oraz zbudowanie szczególnej więzi niezbędnej do zbudowania kreacji scenicznej. Premiera zaplanowane jest na 6 lipca 2019 roku na scenie Centrum Kultury Impart we Wrocławiu. Czeka nas jeszcze wiele spotkań i prób.